Bariery wielofunkcyjnego rozwoju obszarów wiejskich
DOI:
https://doi.org/10.53098/wir.2012.2.155/02Słowa kluczowe:
wielofunkcyjny rozwój wsi, przedsiębiorczość wiejska, polityka wiejska, rozwój zrównoważony, społeczno-gospodarcza aktywizacja obszarów wiejskichAbstrakt
Wielofunkcyjny i zrównoważony rozwój obszarów wiejskich jest jednym z najważniejszych elementów polityki wiejskiej, która w odróżnieniu od polityki rolnej jest bardziej skomplikowana i wielowątkowa i dlatego wymaga koordynacji poszczególnych polityk resortowych, mających swój udział w rozwoju wsi. W wyniku procesu dezagraryzacji wsi kierunek jej wielofunkcyjnego rozwoju był, jest i będzie zawsze aktualny. Lansowany od niedawna bardzo ważny kierunek zrównoważonego rozwoju nakłada niezbędną dyscyplinę na niejednokrotnie zbyt żywiołowy przebieg procesów rozwojowych na wsi. W procesie pozarolniczej i społeczno-gospodarczej aktywizacji obszarów wiejskich niepoślednią rolę odgrywać będzie rozwój przedsiębiorczości wiejskiej, tworzącej tak potrzebne nowe miejsca pracy na wsi. Odmienność warunków rozwoju przedsiębiorczości na wsi i w mieście nakłania do lepszego poznania specyfiki pozarolniczej działalności gospodarczej na wsi i zastosowania odmiennych dla niej bodźców rozwojowych.Bibliografia
Frenkel I., 2011: Zatrudnienie i bezrobocie na wsi w latach 2006–2009. W: Rozwój obszarów wiejskich w Polsce. Diagnozy, strategie, koncepcje polityki. Red. I. Nurzyńska, M. Drygas. IRWiR PAN, Warszawa.
Grosse T., Hardt Ł., 2011: Sektorowa czy zintegrowana – czyli o optymalnej strategii rozwoju polskiej wsi. „Pro Oeconomia” Fundacja Ewaluacji i Badań Ekonomicznych, Warszawa.
Halamska M., 2011: Aktualne wyzwania stojące przed polską wsią i rolnictwem. Komentarz socjologa. „Wieś i Rolnictwo” 4: 23–26. DOI: https://doi.org/10.53098/wir.2011.4.153/03
Kaleta A., 2008: Dywersyfikacja źródeł dochodów ludności wiejskiej. Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Toruń.
Kłodziński M., 2010: Mikroprzedsiębiorczość na obszarach wiejskich. „Wieś i Rolnictwo” 2: 20–34 DOI: https://doi.org/10.53098/wir.2010.2.147/01
Kowicki M., 2011: O wątpliwych i niewątpliwych pożytkach z badań naukowych na temat wsi w planowaniu przestrzennym i architekturze. W: Wieś jako przedmiot badań naukowych na początku XXI wieku. Red. M. Halamska. Wydawnictwo SCHOLAR, Warszawa.
Łapiński J., 2011: Stan sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. W: Raport o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. PARP, Warszawa.
Michna W., 2009: Projekt regionalnych strategii rozwojowych dla poszczególnych gospodarstw rolnych. IERiGŻ-PIB, Warszawa.
Nurzyńska I., Drygas M., Zagórski M., 2011: Bariery instytucjonalne rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich. Raport wydany przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, Warszawa.
Nurzyńska I., Drygas M., (red.) 2010: Społeczna kondycja wsi polskiej. Struktura, kapitały i społeczeństwo obywatelskie w I dekadzie XXI wieku. W: Rozwój obszarów wiejskich w Polsce. Diagnozy, strategie, koncepcje polityki. IRWiR PAN, Warszawa.
Potok A., 2005: Obszary wiejskie jako miejsce zamieszkania i pracy. W: Polska wieś 2025. Wizja rozwoju. Red. J. Wilkin. IRWiR PAN, Fundusz Współpracy, Warszawa.
Rosner A., 2012: Zmiany rozkładu przestrzennego zaludnienia obszarów wiejskich. IRWiR PAN, Warszawa.
Rzeźnik G., 2011: Kierunki działań państwa wobec nowo powstałych przedsiębiorstw w Polsce. W: Raport o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. PARP, Warszawa.
Stanny M., 2010: Ludność i jej aktywność zawodowa – tendencje zmian na obszarach wiejskich. W: Przestrzenne, społeczno-ekonomiczne zróżnicowanie obszarów wiejskich w Polsce. Red. M. Stanny, M. Drygas. IRWiR PAN, Warszawa.
Tarnawska A., 2011: Nowe firmy na rynku: uwarunkowania i perspektywy rozwoju. W: Raport o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. PARP, Warszawa.
Wilkin J., 2005: O potrzebach i zasadach tworzenia wizji rozwoju polskiej wsi. W: Polska wieś 2025. Wizja rozwoju. Red. J. Wilkin. IRWiR PAN, Warszawa.
Wilkin J., 2011a: Wielofunkcyjność wsi i rolnictwa a rozwój zrównoważony. „Wieś i Rolnictwo” 4: 27–40. DOI: https://doi.org/10.53098/wir.2011.4.153/04
Wilkin J., 2011b: Jak zapewnić rozwój wsi w warunkach zmniejszającej się roli rolnictwa? W: Wieś jako przedmiot badań naukowych na początku XXI wieku. Wydawnictwo SCHOLAR, Warszawa.
Woś A., 2005: Priorytety naczelne i branżowe w strategii rozwoju sektora rolno-spożywczego – sformułowanie strategii rozwoju. W: Identyfikacja priorytetów w modernizacji sektora rolno-spożywczego w Polsce. Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa, Warszawa.
Pobrania
Liczba pobrań artykułu
Strony
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2012 Wieś i Rolnictwo
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.